Kolektory słoneczne? Słońce?
O co w tym chodzi?

 

Energia słoneczna była wykorzystywana przez człowieka od najdawniejszych czasów. Początkowo promieniowanie słoneczne było wykorzystywane w sposób bierny. Ludzie i zwierzęta instynktownie wykorzystywali ciepło promieniowania słonecznego do ogrzewania się. 

 

Prototyp kolektora słonecznego używanego dzisiaj do podgrzewania wody powstał w roku 1896 w Baltimore, jego twórcą był Clarence Kemp. Pierwsze typowo płaskie kolektory słoneczne pojawiły się na początku XX wieku, ale dopiero pod koniec XX wieku ich popularność i wykorzystanie znacznie wzrosły.

 

Kolektor słoneczny to urządzenie służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Inaczej mówiąc ze słońca robią ciepło. To ciepło można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, albo ogrzewania pomieszczeń. Kolektory mogą również wspomagać inne źródło ciepła w domu, takie jak kocioł czy pompa ciepła. Solary to urządzenia przyjazne środowisku. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń podczas swojej pracy. 

Źródło: https://www.techsterowniki.pl/blog/kolektory-sloneczne--dlaczego-warto-je-instalowac

A jak to działa?

 

Powszechnie solary wykorzystuje się do ogrzewania wody.

Kolektory słoneczne (płaskie lub próżniowe) umieszczone są na budynku lub na gruncie i połączone z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej z dwoma wymiennikami (wężownicami), z czego dolna wężownica zasilana jest z instalacji solarnej, a górna z alternatywnego źródła ciepła (kocioł c.o.). Możliwe jest również wykorzystanie zbiornika z jedną wężownicą, ale wtedy alternatywnym źródłem ciepła zapewniającym możliwość podgrzania wody w okresach małego nasłonecznienia jest grzałka elektryczna. Instalacja solarna przejmuje ciepło z promieniowania słonecznego i transportuje je za pomocą czynnika roboczego do zasobnika. Tam ogrzewa wodę użytkową i zimny czynnik wraca do solarów. Tam zostaje znów ogrzany i cały cykl powtarza się.

Źródło: https://powietrze.malopolska.pl/baza/kolektory-sloneczne/
Źródło: https://kotly.pl/jak-madrze-kupowac-kolektory-sloneczne/

Czy to się opłaca?

 

Wykorzystywanie kolektorów słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej pokrywa średniorocznie około 50-60% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na ciepłą wodę użytkową. W okresach dużego nasłonecznienia pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę przekracza nawet 95%.

Dlatego nie musisz już odpalać kotła w swoimi domu, a ciepłą wodę masz niemal za darmo. Dzięki takiej instalacji podniesiesz również wartość budynku i zmniejszysz koszty przygotowania swojej kąpieli. 

Chcesz mieć taką instalacje?

 

Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się wszystkim!!!

Ekosfera Energia Odnawialna Sp. z o.o.

ul. Czajkowskiego 48

38-400 Krosno

NIP 684-263-73-04

 

tel. 666 520 905  ekosfera.dotacje4@wp.pl

tel. 666 813 149  ekosfera.dotacje5@wp.pl