Co to jest pompa ciepła?

 

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania i chłodzenia budynków. Wykorzystują do tego energię zgromadzona w przestrzeni obok nas (ziemia, woda, powietrze). Dzięki temu są bardzo ekologiczne i ekonomiczne. Takie urządzenie jest bezobsługowe. Nie emituje żadnych spalin do środowiska, nie potrzebuje przyłącza gazowego, ponieważ nie jest zasilana gazem. Pompa ciepła nie wymaga standardowego paliwa jakim jest węgiel, gaz czy ekogroszek. Nie musisz uzupełniać zasobnika na paliwo, ponieważ paliwem jest energia (ciepło) zawarte w powietrzu, wodzie czy ziemi.

Źródło: https://ogrzewamdom.pl/ogrzewanie-pompa-ciepla-obalamy-mity

Jak to może działać?

 

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu, wodzie czy gruncie. W jednej części urządzenia istnieje wymiennik ciepła, w którym znajduje się czynnik. W tym wymienniku czynnik ogrzewany jest przez ciepło zawarte w powietrzu, wodzie, albo ziemi na pewnej głębokości. Dodatkowo czynnik ten zmienia swój stan skupienia (paruje). Podczas tej przemiany fazowej zostaje pochłonięte tzw. ciepło utajone. W drugiej części urządzenia istnieje kolejny wymiennik ciepła, gdzie ogrzany czynnik oddaje energię do ogrzewanego pomieszczenia czy do wody użytkowej. Tutaj również zachodzi przemiana fazowe, zmiana stanu skupienia (skraplanie). Dzięki w/w przemianom fazowym pompa ciepła jest w stanie przetransportować bardzo duże ilości ciepła. Do transportu czynnika używana jest sprężarka zasilana energią elektryczną.

 

Źródło: https://remont.biz.pl/przepisy/czy-jest-wymagane-pozwolenie-na-gruntowa-pompe-ciepla/
Źródło: http://remontujemydom.co.pl/category/fotowoltaika/

Czy to jest opłacalne?

 

Efektywność pomp ciepła (współczynnik COP) może wahać się od 2,5 - 6. Oznacza to, że za 1 kW energii elektrycznej włożonej do napędu pompy ciepła uzyskujmy 2,5 - 6 kW energii cieplnej. Nie musimy martwić się i zakup węgla i obsługę, czyszczenie kotła. Inwestycja w pompę ciepła zwróci nam się po kilku latach, a wygoda jaką oferuje jest bezcenna.

Bardzo częstą praktyką jest połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Wtedy ogrzewanie domu mamy całkowicie darmowe, ponieważ energia wyprodukowana w panelach może zostać zużyta na zasilenie sprężarki. Nadwyżka prądu zostanie wysłana do sieci elektroenergetycznej i odebrana gdy panele nie będą mogły pracować

Chcesz w ten sposób ogrzewać dom? Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą!!!

Ekosfera Energia Odnawialna Sp. z o.o.

ul. Czajkowskiego 48

38-400 Krosno

NIP 684-263-73-04

 

tel. 666 520 905  ekosfera.dotacje4@wp.pl

tel. 666 813 149  ekosfera.dotacje5@wp.pl